ebnfernas

Egipt Rewolucja

In Uncategorized on Marzec 24, 2011 at 11:13

 Państwo bezprawia utrzyma się godzinę, państwo prawa przetrwa do końca czasów

„To jest działanie Boga, który uczynił doskonale każdą rzecz. Zaprawdę, on jest w pełni świadomy tego, co wy czynicie” (Mrówki : 88)

Ile razy szukam znaczenia i sensu zachodzących zdarzeń, kiedy czytam prognozy tego, co może się zdarzyć, nieodmiennie dochodzę do wniosku, że nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jakim kierunku rozwinie się dana sytuacja. Rzeczywistość jest dziełem Boga, które istotnie różni się od ludzkiej pracy, objawia się w niej doskonałość i zamysł boży. „Są plany ludzi, a są też plany Boga. A Bóg jest najlepszy z organizatorów” (Łupy wojenne 30). Chodzi mi o rewolucję, rewolucję w Egipcie. Słowo „rewolucja” w języku arabskim tłumaczy się jako Thawra, co w skrócie oznacza wybuch gniewu, który ludzie czuli już tak długo, ale nie dojrzała jeszcze myśl o buncie przeciwko kłamstwu i korupcji. Eksperci rozważali wiele możliwych scenariuszy, które mogą się zdarzyć w nadchodzących latach, powstawały książki o tym, dlaczego ludzie nie buntują, a ludzie wierzyli, że serce może bić, nawet gdy obumiera. I nagle Bóg pokazał wszystkim muzułmanom, że wola Stwórcy decyduje o Jego stworzeniu. Wszystko zaczęło się w Tunezji, czerpiąc ze wspomnień o Qaraween, okresie w którym rozkwitła wspólnota muzułmańska, dokonano pierwszego podboju Sycylii i wyruszono na podbój zachodniej Afryki, a w dalszej kolejności Andaluzji, miejscu narodzin i wzrastania Ebn Asad El
Furata zdobywca Sycylii i Szejka Abuda Allah Yassina, o którego znakomitych dziejach mówi wiele ksiąg, jak jeden człowiek może ożywić ducha islamu w sercu Afryki Zachodniej. Dzięki jego działaniu powstało jedno z największych państw muzułmańskich, ustalono stan Al-Murabtin który uratował Andaluzję w wielkiej bitwie z Al-zalakka. Minęły stulecia i przed naszymi oczyma spełnia się werset Boga. „Jeśli boli was jakaś rana, to podobna rana boli innych ludzi. Takie dni zmieniamy kolejno wśród ludzi, żeby Bóg poznał tych, którzy wierzą, i wziął spośród was świadków – a Bóg nie kocha ludzi niesprawiedliwych” (Rodzina Imrana 140). Rządy w Tunezji sprawowali najgorsi i najbardziej okrutni wrogowie Islamu spośród wszystkich totalitarnych dyktatur, jakie znajdywały się u steru władzy w krajach muzułmańskich. Tunezja ogniskowała wszystkie najgorsze cechy tych systemów, począwszy od pierwszego prezydenta Bu Requiba, z którego nakazu zdzierano kobietom czadory na ulicy, poprzez jego następcę Zein Al-Abdina, które imię w dosłownym tłumaczeniu oznacza najlepszego z wyznawców, ale biorąc pod uwagę jego działalność, monża go raczej nazwać czcicielem szatana. Zrobił to, czego nie uczynił żaden muzułmański władca we współczesnej historii, podeptał zasady Boga, nakazując aresztować mężczyzn i kobiety, którzy szli modlić się do meczetów i poddawał ich nieludzkim torturom. Jego trwające 23 lata rządy przyniosły niespotykane wcześniej prześladowania muzułmanów, a kiedy w końcu naród zbuntował się, zbiegł z kraju jak tchórz, zostawiając majątek i władzę, aby uratować życie.

Dało to sygnał wszystkim uciskanym muzułmanom, aby podążyć za przykładem Tunezji, i zbuntować się przeciw agresorowi. Egipcjanie zrozumieli ten przekaz i 25 stycznia, przypomnieli sobie przesłanie naszego Proroka Mahometa „Błogosławieństwo i Pokój z nim” „Jeśli ludzie są świadkami przemocy, i nie powstrzymują agresora, Stwórca spuści na nich całą jego karę”. Ludzie uwierzyli, że nadejdzie dzień, w którym nie pozwolą agresorowi niszczyć kraju i narodu. Mówi się, że 25 stycznia odnowił oblicze Egiptu, który jest teraz zupełnie innym państwem. Zmieniły się obyczaje, pojawiła solidarność międzyludzka, pogłębiła się wiara. Ludzie zdają sobie sprawę, dlaczego tyran rządził nami przez 30 lat. Odpowiedź znajduje się w Koranie. „I Faraon ogłosił wśród swego ludu, mówiąc: „O ludu mój! Czy nie do mnie należy królestwo Egiptu, jak i te rzeki, które płyną u moich stóp? Czy nie widzicie? 52 Czy ja nie jestem lepszy niż ten, który jest biedakiem i zaledwie umie się jasno wyrazić? 53 Dlaczego nie włożono mu bransolet ze złota albo dlaczego nie przyszli z nim aniołowie
jako jego współtowarzysze?” Prorok Mahomet (Pokój z Nim) stwierdził natomiast: „tacy jacy jesteście, takiego macie władcę”. Innymi słowy, władca odzwierciedla cechy swojego narodu, i jest taki, jaki jest jego naród. Jeśli faktycznie nastąpił upadek obyczajów, to po 25 stycznia ludzie uświadomili sobie swoją przemianę, wraz z którą musi zmienić się władza, co w istocie miało miejsce, dzięki temu, że ludzie wierzyli w możliwość zmiany i zanosili prośby o nią do Boga.

Co przede wszystkim warto zauważyć w tej rewolucji, Bóg ochronił ją i oczyścił ze wszelkich podejrzeń o nieuczciwą ingerencję ze strony grup, które mogą mieć własne cele, rozbieżne z racją narodu egipskiego. Od pierwszego dnia, kiedy wezwano do rewolucji, zwierzchnik koptyjskiej cerkwi w Egipcie odżegnał się od udziału w niej i wezwał wspólnotę chrześcijańską do bojkotu rewolucji. Bractwo Muzułmańskie odmówiło udzielenia rewolucji swojej nazwy, tak samo zdystansowali się muzułmańscy Salafici, chociaż jeden z ich młodych braci zginął w wyniku tortur z rąk siepaczy Mubaraka. Szereg innych organizacji również odmówiło udziału. W dalszej kolejności, kiedy doszło do starć między ludźmi a tajną policją i jej bojówkami, liczba śmiertelnych ofiar sięgnęła trzystu osób, a stacje telewizyjne pokazywały całemu światu obrazy brutalności i okrucieństwa reżimu Mubaraka przeciw niewinnym obywatelom, ludzie zwrócili się z apelem do armii, aby wojsko podjęło interwencję i przejęło władzę przy ogólnonarodowym poparciu, żołnierze jednak odmówili i wybrali lojalność wobec Mubaraka, nie zaś wobec społeczeństwa.

Miliony wyznawców prosiły Boga o interwencję armii, aby wojsko wsparło ludzi, nie wiedzieli jednak, że wszystko, co się działo, pochodzi od Boga. Stanowiło to próbę cierpliwości dla wiernych muzułmanów, chroniło rewolucję przed ingerencją innych podmiotów, które mogły przypisać zwycięstwo sobie, a nie ludziom, aby ludzie uwierzyli, że mogą odnieść zwycięstwo bez poparcia z zewnętrz, że są w stanie samodzielnie do tego dojść. I udało się. 11 lutego Mubarak ostatecznie zbiegł z kraju, i to było najlepsze zwycięstwo nieuzbrojonych mężczyzn i kobiet. Zdaniem ekspertów rewolucja w Egipcie jest być może najlepszą rewolucją, jaka dokonała się w całej historii ludzkości. Jak stwierdził Silvio Berlusconi, premier Włoch: „nic nowego o Egipcie, Egipcjanie właśnie stworzyli historię jak zwykle”. Jens Stoltenberg, premier Norwegi powiedział: „Dzisiaj wszyscy są Egipcjanami”, Heinz Fischer, kanclerz Austrii: „Egipcjanie są najlepsi na świecie i zasługują na pokojową nagrodę Nobla”, David Cameron, brytyjski premier: „Powinniśmy nauczać egipskiej rewolucji w naszych szkołach”, a prezydent Stanów Zjednoczonych, Barak Obama: „Musimy wychowywać dzieci, aby były jak egipska młodzieży „, i wreszcie CNN: „po raz pierwszy w historii zdarza się rewolucja, po której następnego dnia są czyste ulice”. Ale to co Bóg mówi, jest cenniejsze i bardziej trafne: „Być może, czujecie wstręt do jakiejś rzeczy, choć jest dla was dobra. Być może, kochacie jakąś rzecz, choć jest dla was zła. Bóg wie, ale wy nie wiecie.” (Krowa 216). „Człowiek wzywa zło, podobnie jak wzywa dobro; człowiek jest zawsze popędliwt.” (Podróż nocna 11) . W czasie rewolucji, gdy muzułmanie modlili się, egipscy chrześcijanie chronili ich przed bandytami, a następnie chrześcijanie modlili się otoczeni przez chroniących ich muzułmanów. W Egipcie mówi się teraz, że za czasów rządów Mubaraka w ciągu 30 lat udało się pokazać nasze najgorsze cechy, a teraz w trzy tygodnie byliśmy w stanie pokazać to co w nas najlepsze.

Autor: Hesham Mohamed

Tłumaczenie: Marcin Ciszewski

Reklamy
  1. S.A. Jeżeli tekst oryginalny jest po angielsku, czy byłaby możliwość zamieszczenia go tutaj? Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: